Pracownica skraca urlop wychowawczy z powodu kolejnej ciąży– jakie są skutki

Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 11 marca 2024

Gdy pracownica będąc na urlopie wychowawczym zachodzi w ciążę, bardzo często chce przerwać urlop wychowawczy by móc rozpocząć zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. W jaki sposób ma to zrobić? Czy może mieć wystawione zwolnienie lekarskie jeszcze przed końcem urlopu wychowawczego? Czy musza być badania kontrolne? I jak w takich przypadkach liczyć urlop wypoczynkowy?

Powrót po 30 dniach lub wcześniej

Pracownik lub pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego może w każdej chwili wnioskować o jego skrócenie. Przy czym, powrót do pracy następuje najpóźniej po 30 dniach od zgłoszenia pracodawcy wniosku. A zatem, pracodawca może wymagać, aby upłynęło 30 dni zanim pracownik wróci do pracy. Może też jednak zgodzić się, aby np. pracownica wróciła z urlopu wychowawczego szybciej.

Można przerwać wychowawczy będąc w ciąży

Pracownica może przerwać urlop wychowawczy nawet wtedy, gdy wie, że jest w ciąży i zapewne od razu pójdzie na zwolnienie lekarskie. W praktyce, pracownice bardzo często w takim przypadku przerywają urlop wychowawczy, który przecież jest niepłatny, podczas, gdy za czas zwolnienia lekarskiego przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy (i to w wysokości 100% podstawy). Jest to jednak praktyka dopuszczalna i ani pracodawca ani np. ZUS nie powinni jej kwestionować.

Dodajmy, że zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu wychowawczego. Jednak po jego zakończeniu można pójść na zwolnienie lekarskie już od pierwszego dnia nieobecności. Nie trzeba w tym celu np. przepracować najpierw co najmniej 1 dnia. Samo zwolnienie lekarskie może być zresztą wystawione wcześniej – ale korzystanie z niego rozpocznie się dopiero po urlopie wychowawczym.

Zwolnienie lekarskie wystawione jeszcze w czasie urlopu wychowawczego

Pracownica przynosi prośbę o przerwanie urlopu wychowawczego i jednocześnie zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Strony umawiają się, że urlop wychowawczy skończy się za tydzień.

Jest to dopuszczalne. Jednak zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu wychowawczego. A zatem przez pierwszy tydzień tego zwolnienia, nadal trwa jeszcze urlop wychowawczy – i pracownicy nie przysługuje wówczas ani wynagrodzenie ani zasiłek chorobowy. Dopiero po uzgodnionym zakończeniu urlopu wychowawczego, od następnego dnia pracownica rozpoczyna zwolnienie lekarskie (i dopiero od tego momentu jest możliwa wypłata wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Czy trzeba wystawić skierowanie na badania?

Jeżeli pracownica przerywa urlop wychowawczy i od razu przechodzi na zwolnienie lekarskie w związku z kolejną ciążą, to pracodawca nie musi kierować jej na badania kontrolne w związku z wcześniejszą niezdolnością do pracy trwającą dłużej niż 30 dni. Wykonanie badań kontrolnych będzie konieczne dopiero przed powrotem pracownicy do wykonywania pracy.

Krótka przerwa weekendowa a badania

Urlop wychowawczy kończy się w piątek. Potem jest wolna sobota i niedziela, a następnie na poniedziałek pracownica ma już zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.

Także w takim przypadku nie trzeba kierować pracownicy na badania lekarskie, jeżeli w wolną sobotę i niedzielę nie miałaby świadczyć pracy.

Urlop wychowawczy, wypoczynkowy i zwolnienie lekarskie

Pracownica skróciła urlop wychowawczy i zaraz po nim udała się na 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy (nie mogła go wprawdzie zażądać, ale złożyła wniosek o taki urlop a pracodawca się zgodził). Z kolei zaraz po urlopie wypoczynkowym rozpoczęła zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.

Nie ma konieczności uprzedniego przeprowadzenia badań kontrolnych przed urlopem wypoczynkowym – jeśli pracownica nie przepracuje ani jednego dnia. Również po urlopie wypoczynkowym pracownica nie będzie miała badań kontrolnych, gdyż od razu rozpocznie zwolnienie lekarskie.

Liczenie urlopu proporcjonalnego

Pracownica była na urlopie wychowawczym od połowy 2023 roku i miała go mieć jeszcze do końca 2024 roku. Jednak w związku z ciążą złożyła wniosek o jego przerwanie. Strony uzgodniły że ostatni dzień urlopu wychowawczego to będzie 14 marca 2024 r. Jednocześnie pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z kolejną ciążą. Następnie, po zwolnieniu lekarskim będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, przez co nie przepracuje ani dnia w 2024 roku. Jak liczyć jej urlop wypoczynkowy za 2024 rok?

Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – jeśli ma pracować nie krócej niż do końca roku. Jeżeli więc pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym od połowy 2023 r. przerwie urlop wychowawczy np. 14 marca 2024 r., po czym od razu przejdzie na zwolnienie lekarskie, potem urlop macierzyński i rodzicielski, to za 2024 r. nabędzie prawo do urlopu za okres marzec-grudzień w wymiarze 10/12 z 20 lub 26 dni.

art. 186, art. 1863 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465).

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz Szymon Sokolik
Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024

Aktualności kadrowe nr 262 - Kwiecień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Powrót po macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym: czy zawsze na swoje stanowisko?